Keresés
Close this search box.

Alvázvédelem: 6 tipp a rozsdamentes kasztniért

Az alvázvédelem az őszi, téli időszakban még fontosabb, hiszen a rozsda nem válogat: bármelyik autó alvázát kikezdheti. 

A rozsdás alváz akár életveszélyes is lehet, ezért fontos, hogy megóvjuk az autó karosszériáját ettől. Ebben a cikkben elmondunk mindent, amit az alvázvédelemről és annak hiányáról tudni kell.

Az alvázvédelem több mint elővigyázatosság

Az alvázvédelem az őszi, téli időszakban kiemelten fontos. A megfelelő megelőző intézkedések hiányában egyetlen sáros, havas, latyakos szezon is rövidítheti a jármű élettartamát és ronthatja megjelenését. A sáros, télen sózott utak még nagyobb okot adhatnak az aggodalomra, hiszen a só könnyen kikezdheti, kimarhatja az alvázat, ami rozsdásodásnak indulhat.

Mitől rozsdásodhat az alváz?

Az alváz minden egyes alkalommal ki van téve az út és az időjárás viszontagságainak. Elég csupán egy kőfelverődés, vagy a só az úton, ami megkezdi az alváz védőbevonatát, és itt idővel meg is jelenhet a rozsda. Ezután a korróziós folyamatok könnyen beindulhatnak, főleg ősszel és télen, amikor az úton sok

  • a víz,
  • a latyak,
  • a sár,
  • a hó,
  • és a jég is.

Télen a sár és a jég menet közben felragadhat az alvázra, ahol el is indulhat a rozsdásodás.

Miért veszélyes, ha rozsdásodik az alváz?

Az autótulajdonosok többsége nem tudja, hogy milyen állapotban van az alváza, mivel nem nézegetünk minden nap az autónk alá. Pedig időnként érdemes felmérni az állapotokat, ugyanis a rozsdás alváz veszélyes is lehet.

A rozsda esetében a legkisebb probléma az, hogy csúnya, és rontja az autó megjelenését. Ennél sokkal nagyobb gondot okoz az, hogy a rozsda „megeszi”, azaz gyengíti a fémet. Ha az alváz és a kasztni rozsdás, akkor egy esetleges baleset közben egyszerűen eltörik, mivel a rozsda meggyengítette a szerkezetét.

Ez nemcsak azért baj, mert az autó totálkár lehet, hanem azért is, mert a kasztni így nem védi a benne ülőket, ami akár súlyosabb személyi sérülésekhez is vezethet. Ezt viszont könnyen el lehet kerülni a megfelelő korrózióvédelemmel.

6 tipp a tökéletes alvázvédelemért

A rozsdásodást tehát érdemes komolyan venni, és tenni is ellene, amíg lehet. Ezzel elkerülhetjük a későbbi költséges javításokat, és az autónk biztonságát is növelhetjük.

Hoztunk 6 tippet, amelyekkel könnyen tehetünk az alvázvédelemért.

1. tipp: Javítás

Amennyiben a jármű karosszériáján apró karcolások, horpadások vannak, akkor ezeket érdemes mielőbb kezelni, ugyanis ezek elősegíthetik a rozsdásodás kialakulását. Az apró sérülések megszakítják a jármű fényezésének védőrétegét, így a nedvesség könnyen bejuthat a sérült területre. A fém, a nedvesség és az oxigén együttes hatására rozsda alakulhat ki, kezelés nélkül pedig gyorsan tovább is terjedhet.

2. tipp: Ellenőrzés

Érdemes rendszeresen szakértővel átvizsgáltatni a jármű alvázát, hogy időben észrevegyünk minden potenciális problémát. A szakemberek képesek felismerni a korai jeleket és megfelelő megoldásokat javasolni a problémák megelőzésére vagy kezelésére.

3. tipp: Gumitömítések ellenőrzése

A gumitömítések megfelelő állapota is kritikus a rozsdásodás megelőzésében. Ha a gumitömítések megrepedeznek vagy elkopnak, nedvesség kerülhet a jármű belsejébe és korróziót, rozsdásodást okozhat. Érdemes rendszeresen ellenőrizni és karbantartani a gumitömítéseket, különösen a tél beállta előtt.

4. tipp: Rendszeres tisztítás

A jármű külső felületének tisztán tartása az egyik legjobb módja a korrózió megelőzésének. Télen a só, hó, jég, piszok és út menti szennyeződések gyorsan felhalmozódhatnak a járművön. Ha ezek hosszabb ideig a felületen maradnak növelik a korrózió kockázatát.

A rozsda megelőzése érdekében az autót körülbelül két hetente ajánlott télen alaposan lemosni. Azonban ezt a mosást nem érdemes otthon, az udvaron megoldani, ugyanis a hideg levegő miatt a víz nem párolog el róla, így nemhogy nem akadályozzuk meg a rozsdásodást, hanem még teszünk is érte. Érdemes olyan autómosóba vinni a járművet, ahol az autó szárazon gurul ki a rozsdásodás elkerülése érdekében.

5. tipp: Magasnyomású mosás

A magasnyomású mosás segít eltávolítani a makacs szennyeződéseket és sómaradványokat az alvázról. Ez a módszer különösen hatékony a nehezen hozzáférhető területeken, mint például a kerékjáratokban és az alváz mélyebb részein.

6. tipp: Korrózióvédelem

Az üregvédelem és korróziógátló alapozó az egyik legjobb megoldása az alvázvédelemnek. Ezek a termékek megakadályozzák a hó és a jég felrakódását, így jelentősen csökkentik a korrózió esélyét. Az alvázvédelmet érdemes komolyan venni és még a téli hidegek előtt gondoskodni erről.

Jó hír az autó tulajdonosainak, hogy télen sem vagyunk elkésve az alvázvédelemmel! Egy alapos tisztítás és ellenőrzés után mehet az alvázra az anyag, hogy biztonságban tudjuk az alvázat a tél hátralevő részében. Tiszta fém esetén mindig 2 lépést alkalmazzunk, először egy korróziógátló alapozót, majd második lépésként mehet az alvázvédő.

Korróziógátló alapozók és alvázvédők széles választéka

Szerencsére számos korróziógátló és alvázvédő termék van a piacon, amelyek az alváz rozsdásodás elleni védelmére lettek kifejlesztve. Már egyetlen réteg alkalmazása is jelentősen csökkentheti a korrózió esélyét és meghosszabbíthatja a jármű élettartamát.

Ha teljes biztonságban szeretné tudni autóját szerezze be a minőségi korróziógátló alapozót és alvázvédőt a Totallux kínálatából, ahol széles választékban válogathat a korróziógátló alapozók, üregvédők és alvázvédők között.