Keresés
Close this search box.

10 hiba, amit algagátlás során elkövethetünk

Az algagátlás fontos feladat a hajózási szezon megkezdése előtt. Azonban mint mindennek, ennek is megvannak a maga szabályai.

Korábbi cikkünkben körbejártuk, hogy miért fontos az algagátlás és elmondtuk, hogy hogyan lehet saját kezűleg, szakszerűen megoldani ezt a problémát. Ebben a cikkünkben folytatjuk a téma boncolgatását és elmondjuk, hogy mi az a 10 legnagyobb hiba, amit elkövethetünk az algagátlás során.

Algagátlás, csak szakszerűen!

Az algagátlás nemcsak esztétikai szempontból fontos. Ha az algák elszaporodnak a hajón, akkor a súrlódási ellenállás miatt idővel csökkenhet a hajó sebessége, romlik a hajó manőverező képessége, és nő az üzemanyag fogyasztás is.

Ezeket szerencsére elkerülhetjük a rendszeres és megfelelő algagátlással. Azonban az algagátlás nem lesz hatékony és hosszú távú, ha nem jól csináljuk. Mutatjuk, mi az a 10 hiba, amit nem érdemes elkövetni.

1. Rossz előkészítés

Az algagátlásnál nagyon fontos a későbbi élettartam szempontjából a megfelelő felületelőkészítés. Ugyanez igaz a festésnél, az alapozásnál, és minden egyéb felületkezelési eljárás során. Röviden: a tisztítás, csiszolás, por- és zsírtalanítás nagyon fontos a rétegek közti tapadás elősegítése miatt, ezáltal a bevonat élettartamának szempontjából is.

Az előkészítés nagyban befolyásolja az eredményt

2. Nem megfelelő algagátló választása

Erre jó példa amikor önkopóra kemény algagátló kerül vagy fordítva és még a felületkezelés sem megfelelő. Ugyanilyen hiba, ha gyors hajókra kerül olyan algagátló, ami nagy sebességnél sokkal gyorsabban elveszti a rétegvastagságát, ezért az algásodás is gyorsabban kialakul. A jobb algagátló anyagoknál feltüntetik, hogy hány csomóig használhatók. Ezt érdemes komolyan venni és olyan terméket választani, ami megfelel a hajó sebességének.

3. A rendszeres algagátlás elmulasztása

Rossz hír, de igaz: gyorsabban jelennek meg az algák, és nehezebb az utókezelés egy erősen szennyezett hajótesten. Ilyenkor már nem elég a magasnyomású vizes tisztítás, hanem le kell csiszolni, vagy maratni a korábbi rétegeket és ezután kezdődhet az új rétegek felvitele a megfelelő algagátlás érdekében. Ez nemcsak időigényes, hanem költséges mulatság is.

4. Marad a korábbi réteg

A leggyakoribb hibák közé tartozik, hogy nem távolítjuk el a meglévő, de rossz állapotban lévő algagátló réteget. Ezt mindenképp meg kell tenni, hogy az új rétegek megfelelő alapra kerüljenek. Ha ezt kihagyjuk, akkor sokkal gyorsabb lesz az új réteg leválása. Használjon VEMAR LT 900 algaeltávolítót a folyamathoz.

5. Kevés a rétegszám

Ha nem a megfelelő rétegben visszük fel az algagátló anyagot, akkor előbb lekopik az algagátló réteg és gyorsabban megkezdődik az algásodás folyamata. Vannak a hajóknak olyan részei, ahol nagyobb az áramlási sebesség ezért ide célszerű egy plusz réteg algagátlót felvinni. Ilyen például a tőkesúly éle, a hajó eleje, és a kormánylapát is.

6. Nincs megfelelő tapadás a régi és az új algagátló között

Ha korábbi, ismeretlen algagátlót nem távolítunk el vagy nem használunk alapozót az új réteg előtt, akkor az tapadási problémát okozhat. Ez egy dolgot jelent: az új réteg idő előtt le fog válni, így az algának szabad útja lesz.

A tapadás hiányában az algagátló idő előtt lekophat

7. Rosszul számoljuk ki az algagátló mennyiségét

Nem szerencsés, ha a munka közben elfogy az anyag, de az sem, ha sok marad hisz drága termékről van szó. Utóbbi problémát könnyedén tudjuk orvosolni: vigyünk fel még egy réteget a jobban igénybe vett részekre. Az algagátlót nem érdemes eltenni a következő évre, mert jó eséllyel azt már nem tudjuk felhasználni. Bár a VEMAR termékeinek szavatossági ideje 2 év, de ez csak bontatlan dobozban érvényes.

8. Nem keverjük fel az algagátlót

Az algagátló esetében kifejezetten fontos, hogy használat előtt alaposan keverjük fel. A nehezebb alkotóelemek ugyanis a doboz aljára süllyedhetnek, ezért ha nem keverjük homogénre, nem kapunk megfelelő védőréteget és akár tapadási problémák is előfordulhatnak. Az alapos felkeverés minden festékre, alapozóra, lakkra ugyanúgy igaz.

9. Nem megfelelő eszköz

Gyakori hiba, hogy nem megfelelő szerszámot használunk az algagátló felviteléhez: ha nincs profi berendezésünk – szórópisztoly, kompresszor – akkor a két legalkalmasabb eszköz a henger vagy egy széles ecset. Legjobb a finom pórusú szivacshenger vagy plüsshenger. Minden esetben figyeljünk arra, hogy a használt eszközök vegyszerállók legyenek!

A megfelelő eszköz használata kulcsfontosságú

10. Nincs meg a száradási idő

A száradási idő be nem tartásával több probléma is felmerülhet. Jó példa erre, hogy előbb lekopik az algagátló réteg, amit természetesen senki sem szeretne. Ezért fontos, hogy ha több réteget viszünk fel minden réteget hagyjunk megfelelően megszáradni. Ha a felsőbb réteg megszárad, de az alatta lévőt nem hagyjuk kikeményedni, akkor az alsó réteg nem tud megszáradni és később probléma adódhat. Ezért mindig tartsuk be a gyári ajánlásokat és vegyük figyelembe a külső hőmérsékletet, ami a száradást jelentős mértékben befolyásolja.

A legjobb termékek egy helyen

Most, hogy már mindent tudunk a tökéletes és eredményes algagátlásról már csak a megfelelő termékek kiválasztása van hátra. Olyan algagátló anyagot válasszunk, amely megbízható és hatékony. A Totál Lux kínálatában többféle VEMAR algagátló is megtalálható, amelyek költséghatékony és hosszú távú megoldást nyújtanak az alga elleni küzdelemben.